Inovujeme
Plzeň
Festival pro inovátory

Archiv

Ročník 2024

Ve druhém slunečném víkendu v červnu se podruhé konal ve venkovních i vnitřních prostorech TechToweru technologický festival Inovujeme Plzeň, tentokrát s přesahem do zdravotnictví a well-beingu. Díky využití všech prostor, stage, venkovní voliéry a velkoplošné obrazovky si návštěvníci mohli užít bohatý program na maximum.

V multifunkčním sále čekaly na příchozí tradičně stánky vystavovatelů firem od startupů po vzdělávací organizace nebo velké firmy a společnosti, které měly připravenou interaktivní expozici pro všechny zvědavce. Návštěvníci měli možnost navštívit několik přednášek zaměřených na propojení technologie, umělé inteligence a zdravotnictví. Součástí festivalu byly pravidelné Dny otevřených dveří, kde účastníci nahlédli pod pokličku technologického parku. Ve venkovních prostorech firmy představovaly svou činnost ať už formou přednesu, či praktickou ukázkou s využitím venkovní voliéry. Technologické nadšence nejvíce zaujal robotický miláček SPOT od Boston Dynamics, který se volně pohyboval po celém areálu. Za zmínku stojí ukázka slaňování od hasičů nebo zásah vodní záchranky ve vodní nádrži. Ve venkovních stáncích bylo k vidění nespočet dronů, robotů či prototypů od různých firem a organizací.

Největší dron jménem Discovery, který měří tři metry, přivezla největší osobnost festivalu Emmanuel Previnaire, který obdržel dva Oscary nebo cenu Emmy! Tento muž stojí za několika velkými projekty i vizuálními efekty, mimo jiné i za leteckými snímky u trháků jakou jsou James Bond, Harry Potter, Game of Thrones a další. Stojí za společností FLYING-CAM, která dodává drony i americké armádě. Hosté festivalu měli možnost se zúčastnit úchvatné přednášky o současné situaci společnosti a plánech do budoucna.

V rámci závěrečných prezentací bylo možné sledovat ty nejlepší projekty z IoT Akademie. Zbrusu novou hru SPOTovačku po celém TechToweru si mohly vyzkoušet rodiny s dětmi. Ty měly za úkol podle webové aplikace, kterou vytvořili studenti docházející pravidelně do technologického parku, vyhledat QR kódy rozmístěné po celém TechToweru. Ten, kdo našel všechny kódy, dostal mini SPOTa vyrobeného ze 3D tiskárny.

Festival Inovujeme Plzeň 2024 přivítal bezmála 6 000 návštěvníků, kteří měli možnost se seznámit s novými technologiemi budoucnosti.

Kompletní fotogalerie 2024
Stream z festivalu 2024

Ročník 2023

První červnový víkend 2. – 3. 6. se vůbec poprvé konal v areálu nově otevřeného inovativního centra TechTower festival Inovujeme Plzeň. Ten se po několika letech přesunul z areálu v Cukrovarské ulici, a tak si vystavovatelé a návštěvníci mohli užít zcela nový rozměr této akce.

Kromě tradičního veletrhu firem na návštěvníky čekaly skvělé přednášky na aktuální témata moderní doby a bohatý akční program pro malé i velké. Na festival dorazili mezinárodní hvězdy Horst Burbulla, držitel Oscara za technologie, a také Jaroslav Beck, hudební skladatel a co-founder studia BeatGames. Akční diváky opět potěšily FPV závody ultrarychlých dronů a na děti čekaly roboti všech velikostí a samozřejmě soutěže o drobné ceny.

Festival doprovázela výstava na téma „Mohou technologie změnit svět?“, výstava fotek soutěže FotkaFilm, doprovodný program v podobě složek IZS i záchranná akce hasičů.

Velkým lákadlem byly samozřejmě roboti Robomasteři, robotický pes SPOT, robotické uklízečky a servírka, virtuální realita i univerzitní výzkum a projekty největších technických univerzit, mezi něž patřila například mašinka ovládaná frekvencí lidského mozku. Unikátem festivalu byl rovněž kontejner GK GO, který představil bezkontaktní nakupování budoucnosti. Tento kontejner se doposud představil na třech světových veletrzích a také u nás v Plzni.

Festival Inovujeme Plzeň 2023 na své premiéře v novém prostředí přivítal během dvou slunečných dnů více než 6000 návštěvníků, kteří se seznámili s technologiemi, které mění současný i budoucí svět.

Kompletní fotogalerie 2023

Ročník 2022

Měsíc červen jsme přivítali třídenním festivalem Inovujeme Plzeň, který pro letošek spojil síly s tradičním festivalem Dronfest. Nově jsme tak představili technologie nejen středoškolským studentům, ale také návštěvníkům z řad veřejnosti. Cílem akce bylo ukázat zajímavé projekty a seznámit návštěvníky s technologiemi budoucnosti.

Akce se odehrála 2. – 4. 6.  v areálu Cukrovarská 20. Brány se nejprve otevřely studentům zejména středních škol, kteří se přišli seznámit s novými technologiemi a přijít těmto moderním vychytávkám na chuť. Nově se mohli seznámit také s projekty, které vymysleli a vytvořili jejich vrstevníci. Mezi největší atrakci patřila překážka Monkey Obstacles, která prověřila fyzickou zdatnost všech pokušitelů. Novinkou festivalu a velkým lákadlem byl bezpochyby také robotický pes SPOT od firmy Boston Dynamics, kterého přivezli až z Rakouska zástupci firmy General Laser. V rámci programu (ne)všedních dnů proběhla také tisková konference, na které jsme představili nový ekosystém PINE a projekt chytrých domečků pro panenky.

Hlavní program festivalu se uskutečnil v sobotu 4. 6. Sobotní program proběhl za doprovodu svištění závodních dronů v rámci oblíbených FPV závodů, které připravil závodní tým Rotoramy. V přestávkách závodů probíhaly zajímavé letecké ukázky. Návštěvníci mohli vidět ukázku od společnosti DJI Telink, ukázku si připravili také kolegové z Drony SIT a společnost Flyability představila elitní interiérový dron a zároveň horkou novinku Elios 3.

Návštěvníci měli možnost seznámit se s technologiemi systémového řízení, programování, automatizace, s projekty Západočeské univerzity, startupy, oblastí elektromobility nebo se seznámit s technikou Armády České republiky. Ti nejmladší si mohli zalétat s minidroníky, zajezdit s roboty a nebo si vyzkoušet být pilotem díky 301 závodním simulátorům. V sobotu také probíhaly nevšední přednášky z oblasti virtuální reality, kyberbezpečnosti, cestování a samozřejmě si na své přišli i fanoušci dronů.

Po celou dobu festivalu nám přálo hřejivé a slunečné počasí, atmosféru podpořilo také výborné občerstvení z dílny Equifarm. Děkujeme téměř 6000 návštěvníkům a 40 vystavovatelům, že s námi stvořili letošní ročník Inovujeme Plzeň!

 

Ročník 2021

Třetí ročník festivalu Inovujeme Plzeň proběhl po roční covidové pauze 30. září a 1. října a vůbec poprvé byl rozdělen do dvou dnů. Téměř dva tisíce návštěvníků, zejména z řad studentů, mohly vidět výzkum vznikající na univerzitě, roboty, projekty virtuální a rozšířené reality, seznámily se s elektromobily a dokonce se mohly nechat svézt v prvním vzdáleně řízeném voze v ČR.

Město Plzeň představilo projekty na podporu vzdělávání a k vidění byly ne jen zavedené firmy, ale také startupy zabývající se inovativními projekty budoucnosti. Návštěvníci se tak seznámili s řešením pro hospodaření s vodou, chatboty i aplikacemi, které řeší dopravní situace ve městech. Festival oba dny doprovázely přednášky vystavujících firem a konference Smart City a NEJ Inovátor 5G. Návštěvníci ocenili doprovodný program v podobě závodních simulátorů, fotokoutku a stánku Loono, kde se dozvěděli, jak moc je prevence důležitá. Opět nechyběla ani Armáda ČR, která přivezla zdravotní sanitku a ukázku zbraní.

Den všem zpříjemňovalo krásné počasí a malý robůtek rozvážející mezi návštěvníky plechovky s vychlazeným pitím. Doufáme, že si všichni vychutnali atmosféru festivalu a my už se teď těšíme, jaké technologie nás čekají v příštím roce.

Ročník 2019

Druhý ročník festivalu Inovujeme Plzeň proběhl 6. listopadu 2019. Mohli jste se setkat s více než třemi desítkami vystavovatelů — inovátorů, a to z oblasti business sféry i vzdělávacích institucí.

Jako pořadatel festivalu představila Správa informačních technologií města Plzně jedinečný studentský satelit Pilsen Cube II, nechyběly ani vzdělávací aktivity Centra robotiky, SIT Port ukázal, jak podporuje nadějné inovátory při startu vlastního podnikání, DRONY SIT zase potěšily příznivce bezpilotního létání stroji ELIOS, WingtraOne, nebo unikátním bezpilotním prostředkem SARAH, který stojí za dechberoucími záběry v holywoodských trhácích.

Kromě toho byla představena plzeňská Smart City řešení, která dělají Plzeň lepším místem pro život a podnikání. Doufáme, že jste si festival užili a odnesli jste si spoustu zajímavých informací.

Ročník 2018

První ročník festivalu Inovujeme Plzeň se odehrál 27. září 2018. Akce se účastnily desítky firem působících v oblastech inovací, představily se technické fakulty ZČU, Lékařská fakulta UK v Plzni, zavítala k nám i Armáda ČR. Stovky návštěvníků, převážně z řad středoškolských studentů, se mohly setkat s roboty, drony a seznámily se i s řadou zajímavých aplikací. K vidění byl také univerzitní výzkum, virtuální realita, chytrý derabox, interaktivní výuka, senzory sítě IoT, laserové skenování povrchu, chytré parkování a mnoho dalšího. Město Plzeň představilo své projekty spojené s podporou vzdělávání (Pilsen Cube, Naše Firmy, Centrum robotiky), podporou podnikání a samozřejmě projekty spojené se Smart City (open data, IoT, elektronizaci úřadu,atd.). Po celý den probíhaly zajímavé přednášky, kde vystavující představovali své projekty, prototypy, technologie, aplikace. Armáda ČR ukázala, jak využívá drony v zahraničních misích. Souběžně s festivalem se uskutečnila také konference Aliance pro bezpilotní letecký průmysl, která přinesla novinky týkající se využití dronů v různých odvětvích.