Inovujeme
Plzeň
Festival pro inovátory

O akci

Plzeň je město inovací, vývoje a výzkumu. Proto jsme se rozhodli vytvořit velkoformátovou akci, na které se účastníci blíže seznámí s inovacemi, technologiemi i možnostmi, které jim 21. století nabízí. Tou akcí je Inovujeme Plzeň. 

Někteří si možná ještě pamatujete Dronfest, jehož první ročník proběhl v roce 2016. Festival bezpilotního létání se začal postupem času měnit, zvětšovat a s příchodem velké vlny inovací získal své nynější jméno – Inovujeme Plzeň. A od roku 2023 se koná v novém technologickém parku TechTower.

 

Komu je akce určena?

Žákům a studentům, které zajímají technologie, a to jak z pohledu denního uživatele, tak z pohledu vzdělávání a budoucí práce. Často se stává, že se zde setkají se svým budoucím zaměstnavatelem či mentorem na praxích.

Firmám z celé České republiky, jejichž inovativní řešení má své místo na B2B či B2C trhu. Na festivalu mohou oslovit širokou i odbornou veřejnost jakožto potenciální zákazníky a studenty, kteří se mohou stát nedílnou součástí firmy.

Široké veřejnosti, která se blíže seznámí s robotizací, automatizací, elektromobilitou a dalšími tech- novinkami. Své vyžití si zde najdou rodiny s dětmi, pro které je připraven speciální program.

Odborné veřejnosti, pro kterou vypisujeme odborné přednášky po celou dobu festivalu. Zveme sem odborníky z různých druhů odvětví, aby si každý přišel na to své.

 

Ať už patříte mezi studenty, odborníky nebo „pouze“ milovníky technologií, nenechte si festival užít.

 

Staňte se součástí pokroku.
Staňte se součástí festivalu Inovujeme Plzeň.

Historie veletrhu

Ročník 2023

První červnový víkend 2. – 3. 6. se vůbec poprvé konal v areálu nově otevřeného inovativního centra TechTower festival Inovujeme Plzeň. Ten se po několika letech přesunul z areálu v Cukrovarské ulici, a tak si vystavovatelé a návštěvníci mohli užít zcela nový rozměr této akce.

Kromě tradičního veletrhu firem na návštěvníky čekaly skvělé přednášky na aktuální témata moderní doby a bohatý akční program pro malé i velké. Na festival dorazili mezinárodní hvězdy Horst Burbulla, držitel Oscara za technologie, a také Jaroslav Beck, hudební skladatel a co-founder studia BeatGames. Akční diváky opět potěšily FPV závody ultrarychlých dronů a na děti čekaly roboti všech velikostí a samozřejmě soutěže o drobné ceny.

Festival doprovázela výstava na téma „Mohou technologie změnit svět?“, výstava fotek soutěže FotkaFilm, doprovodný program v podobě složek IZS i záchranná akce hasičů.

Velkým lákadlem byly samozřejmě roboti Robomasteři, robotický pes SPOT, robotické uklízečky a servírka, virtuální realita i univerzitní výzkum a projekty největších technických univerzit, mezi něž patřila například mašinka ovládaná frekvencí lidského mozku. Unikátem festivalu byl rovněž kontejner GK GO, který představil bezkontaktní nakupování budoucnosti. Tento kontejner se doposud představil na třech světových veletrzích a také u nás v Plzni.

Festival Inovujeme Plzeň 2023 na své premiéře v novém prostředí přivítal během dvou slunečných dnů více než 6000 návštěvníků, kteří se seznámili s technologiemi, které mění současný i budoucí svět.

Kompletní fotogalerie 2023

Ročník 2022

Měsíc červen jsme přivítali třídenním festivalem Inovujeme Plzeň, který pro letošek spojil síly s tradičním festivalem Dronfest. Nově jsme tak představili technologie nejen středoškolským studentům, ale také návštěvníkům z řad veřejnosti. Cílem akce bylo ukázat zajímavé projekty a seznámit návštěvníky s technologiemi budoucnosti.

Akce se odehrála 2. – 4. 6. již tradičně v areálu Cukrovarská 20. Brány se nejprve otevřely studentům zejména středních škol, kteří se přišli seznámit s novými technologiemi a přijít těmto moderním vychytávkám na chuť. Nově se mohli seznámit také s projekty, které vymysleli a vytvořili jejich vrstevníci. Mezi největší atrakci patřila překážka Monkey Obstacles, která prověřila fyzickou zdatnost všech pokušitelů. Novinkou festivalu a velkým lákadlem byl bezpochyby také robotický pes SPOT od firmy Boston Dynamics, kterého přivezli až z Rakouska zástupci firmy General Laser. V rámci programu (ne)všedních dnů proběhla také tisková konference, na které jsme představili nový ekosystém PINE a projekt chytrých domečků pro panenky.

Hlavní program festivalu se uskutečnil v sobotu 4.6. Sobotní program proběhl za doprovodu svištění závodních dronů v rámci oblíbených FPV závodů, které připravil závodní tým Rotoramy. V přestávkách závodů probíhaly zajímavé letecké ukázky. Návštěvníci mohli vidět ukázku od společnosti DJI Telink, ukázku si připravili také kolegové z Drony SIT a společnost Flyability představila elitní interiérový dron a zároveň horkou novinku Elios 3.

Návštěvníci měli možnost seznámit se s technologiemi systémového řízení, programování, automatizace, s projekty Západočeské univerzity, startupy, oblastí elektromobility nebo se seznámit s technikou Armády České republiky. Ti nejmladší si mohli zalétat s minidroníky, zajezdit s roboty a nebo si vyzkoušet být pilotem díky 301 závodním simulátorům. V sobotu také probíhaly nevšední přednášky z oblasti virtuální reality, kyberbezpečnosti, cestování a samozřejmě si na své přišli i fanoušci dronů.

Po celou dobu festivalu nám přálo hřejivé a slunečné počasí, atmosféru podpořilo také výborné občerstvení z dílny Equifarm. Děkujeme téměř 6000 návštěvníkům a 40 vystavovatelům, že s námi stvořili letošní ročník Inovujeme Plzeň!

 

Ročník 2021

Třetí ročník festivalu Inovujeme Plzeň proběhl po roční covidové pauze 30. září a 1. října a vůbec poprvé byl rozdělen do dvou dnů. Téměř dva tisíce návštěvníků, zejména z řad studentů, mohly vidět výzkum vznikající na univerzitě, roboty, projekty virtuální a rozšířené reality, seznámily se s elektromobily a dokonce se mohly nechat svézt v prvním vzdáleně řízeném voze v ČR.

Město Plzeň představilo projekty na podporu vzdělávání a k vidění byly ne jen zavedené firmy, ale také startupy zabývající se inovativními projekty budoucnosti. Návštěvníci se tak seznámili s řešením pro hospodaření s vodou, chatboty i aplikacemi, které řeší dopravní situace ve městech. Festival oba dny doprovázely přednášky vystavujících firem a konference Smart City a NEJ Inovátor 5G. Návštěvníci ocenili doprovodný program v podobě závodních simulátorů, fotokoutku a stánku Loono, kde se dozvěděli, jak moc je prevence důležitá. Opět nechyběla ani Armáda ČR, která přivezla zdravotní sanitku a ukázku zbraní.

Den všem zpříjemňovalo krásné počasí a malý robůtek rozvážející mezi návštěvníky plechovky s vychlazeným pitím. Doufáme, že si všichni vychutnali atmosféru festivalu a my už se teď těšíme, jaké technologie nás čekají v příštím roce.

Ročník 2019

Druhý ročník festivalu Inovujeme Plzeň proběhl 6. listopadu 2019. Mohli jste se setkat s více než třemi desítkami vystavovatelů — inovátorů, a to z oblasti business sféry i vzdělávacích institucí.

Jako pořadatel festivalu představila Správa informačních technologií města Plzně jedinečný studentský satelit Pilsen Cube II, nechyběly ani vzdělávací aktivity Centra robotiky, SIT Port ukázal, jak podporuje nadějné inovátory při startu vlastního podnikání, DRONY SIT zase potěšily příznivce bezpilotního létání stroji ELIOS, WingtraOne, nebo unikátním bezpilotním prostředkem SARAH, který stojí za dechberoucími záběry v holywoodských trhácích.

Kromě toho byla představena plzeňská Smart City řešení, která dělají Plzeň lepším místem pro život a podnikání. Doufáme, že jste si festival užili a odnesli jste si spoustu zajímavých informací.

Ročník 2018

První ročník festivalu Inovujeme Plzeň se odehrál 27. září 2018. Akce se účastnily desítky firem působících v oblastech inovací, představily se technické fakulty ZČU, Lékařská fakulta UK v Plzni, zavítala k nám i Armáda ČR. Stovky návštěvníků, převážně z řad středoškolských studentů, se mohly setkat s roboty, drony a seznámily se i s řadou zajímavých aplikací. K vidění byl také univerzitní výzkum, virtuální realita, chytrý derabox, interaktivní výuka, senzory sítě IoT, laserové skenování povrchu, chytré parkování a mnoho dalšího. Město Plzeň představilo své projekty spojené s podporou vzdělávání (Pilsen Cube, Naše Firmy, Centrum robotiky), podporou podnikání a samozřejmě projekty spojené se Smart City (open data, IoT, elektronizaci úřadu,atd.). Po celý den probíhaly zajímavé přednášky, kde vystavující představovali své projekty, prototypy, technologie, aplikace. Armáda ČR ukázala, jak využívá drony v zahraničních misích. Souběžně s festivalem se uskutečnila také konference Aliance pro bezpilotní letecký průmysl, která přinesla novinky týkající se využití dronů v různých odvětvích.